Onko sinun vaikea rentoutua ja rauhoittua, tai onko sinulla univaikeuksia? Haluatko oppia stressinhallintaa ja vahvistaa läsnäolemista arjessasi? Mindfulness ja Asahi kurssi nyt Espoossa 31.10. sunnuntaina.

Mindfulness menetelmästä on tehty yli 6000 tutkimusta ja sen on todettu lisäävän stressinsietokykyä ja kykyä elää nykyisessä jatkuvassa muutoksessa. Mindfulness harjoitteiden on myös todettu ennaltaehkäisevän ahdistusta, auttavan univaikeuksiin, keskittymisvaikeuksiin ja kivunhoidossa sekä helpottavan tunteiden hallinnassa.

Mindfulness menetelmän avulla kehomme rentoutuu ja mielemme rauhoittuu. Kurssilla opit mistä mindfulness menetelmässä on kyse ja kuinka hyödyntää menetelmää ja harjoitteita omassa arjessasi. Opettelemme vahvistamaan läsnäoloa ja kiinnittämään tietoisesti huomiomme nykyhetkeen.

Opit myös tuntemaan kehosi ja itsesi paremmin ja vahvistamaan hyvinvointiasi, ja miten lisätä tyytyväisyyttä ja onnellisuutta elämässäsi yksinkertaisin keinoin.

Jo aikaisemmin mindfulnessiin tutustuneille kurssi antaa hyvän mahdollisuuden kertaamiseen ja jo opitun syventämiseen, tai aloittamaan harjoittelun uudelleen.

“Kurssin sisältö oli juuri sellainen, kuin 5 tunnissa voi ollakin ja ohjaaja oli todella asiansa osaava. Kurssista oli hyötyä vaikka aihe olikin ennestään tuttua. Motivoi taas keskittymään välillä itseensäkin. Uusia oivalluksia ja sain vinkkejä omaan arkeeni toteutettavaksi. Suosittelen kurssia muillekin. Kiitos.”

”Kurssi oli ihana rauhoittuminen ja antoi eväitä harjoittamamaan tässä hetkessä olemista. Asahi oli oikein hyvä lisä kurssiin. Kiitos!”

Tutustumme kurssilla myös Asahi Health® liikuntamenetelmään. Asahi on Suomessa kehitetty terveysliikuntamuoto, ja Asahi soveltuu erityisen hyvin stressin ennalta ehkäisyyn sekä sen hoitoon. Harjoitteet tasapainottavat mieltä ja rentouttavat kehoa. Harjoitukset sopivat kaikille.

Mindfulness ja Asahi kurssi Espoossa sunnuntaina 31.10. klo 10-15. Koulutuspaikkana toimii Studio Soma, Ahertajantie 6 C, Tapiola, Espoo.

Huomioimme sen hetkiset koronarajoitukset ja lähetämme tarkat ohjeet osallistujille.

Kurssin hinta 120 euroa (sis.alv.) Kurssi sisältää koulutusmateriaalin sekä ladattavat harjoitteet (arvo 23 euroa), joiden avulla voit jatkaa itsenäisesti harjoittelua omassa arjessa.

Nyt ennakkoon ilmoittautuneille 20.10. mennessä kurssin hinta 90 euroa!

Kurssin maksu laskulla (lasku lähetetään lokakuussa, 14 päivän maksuaika).

Ilmoittaudu kurssille sivun alhaalla olevalla ilmoittautumislomakkeella.

Voit tulla kurssille myös ystävän tai puolisosi kanssa.

Kouluttajana toimii Veli-Pekka Mälkiäinen, Mindfulness MBSR ohjaaja (CFM®) ja Asahi ohjaaja. Veli-Pekka on ohjannut yli 15 000 ihmiselle Mindfulness luentoja, kursseja ja koulutuksia. Hän on käynyt kaksivuotisen Center for Mindfulness Finlandin MBRS (Mindfulness-Based Stress Reduction) sekä siitä johdetun MBCT koulutuksen sekä Asahi Health® koulutuksen.

Palautteita aiemmilta kursseilta:

“Tykkäsin viikonlopusta todella paljon. Upeat puitteet ja hyvin rakennettu ohjelma. Ohjaajasta huokui rauhallisuus ja läsnäolo joka viritti todella hyvin viikonlopun tunnelman. Mindfulness jäi vakituiseksi osaksi arkea viikonlopun jälkeen. Kiitos tästä hienosta lisästä arjen rutiineihin. Erinomainen paketti.” Jaakko Savolahti

“Olin viime vuonna myös tällä kurssilla. Nyt tulin uudestaan ja mukaani otin mieheni. Kurssi oli jälleen kerran juuri sitä mitä lähdin kurssilta hakemaan. Sain ”työkalut” miten osaan nauttia tästä hetkestä sekä itsestäni. Ja siksi myös mieheni innostui lähtemään mukaan. Asahi menetelmä oli mielestäni todella hyvä. Sain kurssilta tärkeää tietoa ja päivän jälkeen olo oli todella levollinen. Olen ottanut aamurutiineihin sekä iltaan näitä harjoituksia. Aloitan aamun rauhallisemmin, kun teen harjoitteen aamuisin. Lähden töihin nyt tyytyväisin mielin. En ole niin ”kireä” jo heti aamusta alkaen. Iltaisin, kun teen harjoituksen, niin saan paremmin nukuttua. Kiitos kurssista.”

“Pidin koulutuksesta. Hyvä muoto toteuttaa kurssi tehdä harjoituksia liian pitkien teoriaosuuksien sijaan. Koulutus antoi kipinän perehtyä asiaan lisää ja aloittaa säännöllinen harjoitusten teko. Materiaalit olivat hyviä ja kiva kun esim. CD;n sai mukaansa niin pääsee heti kotonakin jatkamaan. Ohjaajalla on selkeä hyvää ohjaustapa. Olen suositellut kurssia myös muille.” Marju Tuominen-Tolonen

“Koin koulutuksen selkeäksi ja kattavaksi. Olenkin jo suositellut Mindfulnessia ehdottomasti muillekin.” Satu-Maria Ruotsalainen

Lisätietoja kurssista Veli-Pekka Mälkiäinen, veli-pekka.malkiainen@ceesto.fi tai p.050 555 0556.

Ilmoittaudu kurssille tällä lomakkeella.

    Kurssin paikkakunta ja päivä

    Nimi (pakollinen)

    Sähköposti (pakollinen)

    Puhelin (pakollinen)

    Katuosoite (pakollinen)

    Postinumero (pakollinen)

    Paikkakunta (pakollinen)

    KLIKKAA TÄSTÄ JA LUE MAKSU- JA PERUUTUSEHDOT

    Olen lukenut maksu- ja peruutusehdot (Pakollinen)

    Haluan tilata harjoitteet myös CD:nä (CD:n hinta 9.90 euroa)